بسیاری از افراد زمانی که در خودرو در حال رانندگی هستند به گوش کردن موزیک و پادکست می‌پردازند و کیفیت صدای پخش صوتی خودرو برایشان از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت آن‌ها همواره به دنبال راهی برای تقویت صدای ضبط ماشین هستند. روش‌های بسیاری برای تقویت سیستم صوتی ماشین وجود دارد مثلا جایگزین کردن یک گیرنده جدید به جای ضبط فابریک خودرو، اما در این مقاله قصد داریم روش تقویت پخش فابریک را به شما آموزش دهیم.

روش‌های تقویت پخش فابریک ضبط ماشین

به طور کلی روش‌های تقویت سیستم صوتی خودرو شامل موارد زیر است:

  • تعویض بلندگوهای خودرو
  • عوض کردن گیرنده فابریک
  • استفاده از اتصال بلوتوث یا فیش هدفون
  • اضافه کردن یک آمپلی فایر یا تقویت کننده
  • استفاده از اکولایزر
تقویت پخش فابریک

چطوری روی ضبط فابریک سیستم نصب کنم؟

  • برای نصب سیستم روی ضبط فابریک ماشین ابتدا لازم است تا باتری را از ماشین جدا کنید؛ سپس امپلی فایر باید در یکی از قسمت‌های ماشین مانند زیر صندلی، درب طرف مسافر یا در صندوق عقب نصب کنید. در مرحله بعدی باید سیم برق را توسط فایروال ماشین به سمت تقویت کننده ببرید. برخی از خودروها دارای نگهدارنده هستند؛ بنابراین نیازی به انجام این مرحله ندارند اما برای خودروهایی که این امکان را ندارد نیاز است تا مکانی را برای نصب باتری انتخاب کنند.
  • در مرحله بعدی باید سیم برق را به ترمینال مثبت وصل کنید و بعد از آن برای پایه نصب شده قسمت انتهای حلقه را در انتهای کابل قرار دهید. حال حلقه را بر روی پیچ و مهره ترمینال قرار دهید و باتری را عوض کنید.
  • در این مرحله باید نصب سیم زمین را انجام دهید برای این کار نزدیکترین قاب فلزی به تقویت کننده را بیابید.
  • در این مرحله لازم است اتصال آداپتورها، بلندگوها و RCA را انجام دهید. به این صورت که هر یک از هدایت کننده‌ها را از تقویت کننده به قسمت پشت واحد هد استریو خود وصل کنید. اما اگر واحد اصلی شما خروجی روشن از راه دور را نداشته باشد، باید سیم آن را به ترمینال خروجی فیوز شده سیم برق متصل کنید.
  • در مرحله آخر باید تقویت کننده را روشن و تست کنید؛ برای این کار اول خودرو را روشن کنید و پس از ان رادیو را نیز روشن کنید؛ سپس چراغ برق را چک کنید و صدای موزیک را بالا ببرید و اطمینان حاصل کنید که صدا از تمامی بلندگوها پخش می‌شود.
تبدیل ضبط فابریک به سیستم

بیشتر بخوانید: چگونه یک سیستم صوتی خوب جمع کنیم؟

افزایش کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی

برای افزایش کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی خودرو، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

استفاده از سیستم تقویت صوتی

استفاده از یک سیستم تقویت صوتی، مثل آمپلی‌فایر، می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی را تقویت و بهبود ببخشید. با استفاده از سیستم تقویت صوتی، می‌توانید خیلی راحت ولوم صدا را بالا ببرید و کیفیت صدای خروجی را تقویت بخشید.

استفاده از بلندگوهای با کیفیت

استفاده از بلندگوهای با کیفیت نیز گزینه‌ای مناسب برای بهبود کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی است . بلندگوهای با کیفیت بالا این امکان را دارند که صدای واضح و باکیفیتی را ایجاد کنند.

حذف نویز و ایجاد عایق صوتی

برای بهبود کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی، می‌توانید به کمک عایق‌های صوتی، نویزهای مزاحم را از بین ببرید. همچنین، ایجاد عایق صوتی در داخل خودرو می‌تواند به شما کمک کند که صدای خارجی را کاهش داده و کیفیت صدای خروجی را بالا ببرید.

تنظیمات صدا

اکثر ضبط‌های فابریکی دارای تنظیمات صدایی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود کیفیت صدای خروجی ضبط استفاده کنید. با تنظیم بالا یا پایین برد صدا، تقویت یا کاهش فرکانس‌های مختلف صدا و تنظیم تعادل بین کانال‌های چپ و راست، می‌توانید به راحتی کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی را افزایش دهید.

به طور کلی، برای بهبود و تقویت کیفیت صدای خروجی از ضبط فابریکی خودرو، می‌توانید از ترکیب چند روش مختلف از روش‌های توضیح داده شده در بالا استفاده کنید. اما، بهتر است برای انجام این کارها، از خدمات یک متخصص باتجربه در این زمینه استفاده کنید تا از خطرات ناشی از نصب اشتباه یا نادرست جلوگیری کنید.

مزایای ضبط فابریک

مزایای ضبط فابریک

ضبط فابریک، نوعی ضبط است که توسط سازندگان خودرو در زمان ساخت خودرو نصب می‌شود. این نوع ضبط، با توجه به شرایط ویژه‌ی ماشین طراحی می شود. بنابراین، استفاده از ضبط فابریک به عنوان یکی از روش‌های تقویت سیستم صوتی، دارای مزایای بسیاری است. درواقع ضبط فابریک برای تولید بهترین کیفیت صدا طراحی شده است. این نوع ضبط، با در نظر گرفتن شرایط خودرو، از جمله نوع و شکل اتاق خودرو و موقعیت بلندگوها، بهینه‌سازی  شده است.

تقویت سیستم صوتی خودرو با استفاده از ضبط فابریک، یکی از روش‌های موثر در بهبود کیفیت صدای خروجی خودرو است. با استفاده از روش‌هایی همچون ارتقای و تعویض بلندگوها، استفاده از آمپلی‌فایر یا تقویت کننده، اصلاح تنظیمات ضبط فابریک و استفاده از اکولایزر، کیفیت صدای خروجی به شکل چشمگیری تقویت می‌یابد.

شما میتوانید انواع ضبط و سیستم صوتی خودرو را از نمایندگی پایونیر خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *