کیفیت صدای خروجی از یک سیستم صوتی، به عوامل مختلفی بستگی دارد، که با انجام یک سری از کار ها، حتی بدون نیاز به هزینه اضافی میتوان این کیفیت را بالا برد و یا به بهترین نحو تنظیم نمود. ما در این مقاله میخواهیم هر چیزی که درباره  تنظیمات اکولایزر ضبط خودرو وجود دارد را به طور کامل برای شما توضیح دهیم، تا بتوانید به بهترین نحوه صدای ضبط ماشین را تنظیم کنید. ابتدا باید بدانیم اکولایزر ضبط خودرو چیست، چه کاربردی دارد، سپس نحوه تنظیمات اکولایزر را یاد بگیریم.

اکولایزر، فیلتری می باشد که سطح فرکانس یا محدوده فرکانس ها در یک سیگنال صوتی را تنظیم می کند. اکولایزرها از آن جهت حائز اهمیت میباشند که به ما اجازه میدهند تا طبق سلیقه خودمان صداهای پایانی را تغییر دهیم. همچنین میتوانیم با تنظیم اکولایزر ضبط، فرکانسهای میانه و وسط را تقویت کنیم. مثلا اگر موزیک کیفیت پایین داشته باشد یا جزء موزیکهای قدیمی باشد از این طریق می توان عیبهایش را برطرف کرد.

با کم و زیاد کردن دامنه فرکانسها میتوان اکولایزر ضبط را تنظیم کرد. تنظیمات اکولایزر پخش صوتی خودرو، به تعداد باند اکولایزر هم ارتباط دارد، بعبارتی اگر اکولایزر، تعداد باند کمی داشته باشد، صداها را بر روی تنظیمات بالا نمیشود قرار داد، ولی اگر تعداد باند اکولایزر زیاد باشد، میتوان دامنه فرکانسها را در محدود بالا قرار داد.

بهترین تنظیمات اکولایزر

چگونه بهترین صدا را از سیستم صوتی بگیریم؟

برای اینکه بهترین صدا را از سیستم صوتی بگیریم، باید تنظیمات اکولایزر ضبط خودرو را انجام دهیم. زمانی که استریو خودرو موسیقی را خوب پخش نکند همیشه دلیل بر خرابی بلندگو یا باند و استریو نمی باشد، بلکه باید تنظیمات اکولایزر را بررسی کنیم.

تنظیم بیس صوتی، سه گانه و میانی باید به درستی صورت بگیرد، تا بهترین صدا را از سیستم صوتی بشنویم. اولین کار برای انجام تنظیم اکولایزر ضبط، ایجاد تساوی فرکانسها می باشد. یعنی تغییرات در فرکانسهای مختلف برای دستیابی به فرکانس دلخواه خودمان. تنظیمات تساوی فرکانسها باید برای هر دو بلندگو انجام شود و زمان تنظیم صدا سعی کنیم فقط صوت از بلندگوهای جلویی شنیده شود، تا دقتمان در زمان تنظیم افزایش یابد.

بهترین اکولایزر برای ماشین

اگر بعد از تنظیمات فوق باز احساس کردید که صدا را دوست ندارید، باس، میانه و سه گانه را تغییر داده و در این حالت به دنبال پخش بهترین صدا از ضبط خودرو باشید. برای تغییر باس، تغییر فرکانس پایین صورت می گیرد که در هنگام تساوی باید در سطح متوسط قرار گیرد. بعد از تنظیم باس، میانه و سه گانه را تنظیم کنید. گاهی این تنظیمات برای آهنگهای مختلف متفاوت میباشد.

کیفیت صدا تحت تاثیر مواردی چون موقعیت بلندگو، کیفیت بلندگو و کیفیت تقویت کننده ها هم قرار می گیرند. بلندگوها باید در حالت فاز باشند تا بتوانیم بهترین کیفیت صدا را داشته باشیم. نصب صحیح بلندگوها هم در کیفیت صدا تاثیرگذار است. هرچه تقویت کننده ها کیفیت بالاتری داشته باشند، صدای موسیقی بهتر به نظر می رسد. گاهی اوقات آمپلی فایر ضعیف هم در کاهش کیفیت صدا موثر است.

بهترین اکولایزر برای ماشین

نحوه تنظیم اصولی اکولایزر سیستم ماشین

با تنظیمات اکولایزر ضبط ماشین، صداهای موسیقی  را آنطور که  دوست داریم، می شنویم. اکولایزر ضبط، تقسیم صدا به چندین محدوده فرکانس را بر عهده دارد. در تنظیم اکولایزر ضبط، صداهایی که ما به آن حساس هستیم را در محدوده فرکانس متوسط رو به بالا قرار میدهیم. اکولایزر این امکان را به ما میدهد تا متناسب با سلیقه خود این محدوه را تنظیم کرده و تغییر دهیم.

در تنظیمات اکولایزر، ابتدا باید مشخص شود که استریو از تساوی پشتیبانی میکند یا خیر، سپس ادامه تنظیمات را انجام دهیم. تنظیمات اکولایزر ضبط را نباید در زمان رانندگی انجام داد زیرا روند تنظیمات طولانی و پیچیده میباشد.

آموزش بهترین تنظیم اکولایزر ضبط ماشین پایونیر

برای تنظیمات اکولایزر پخش پایونیر دکمه وسط را بزنید، تا چند مد یا حالت را برایتان نمایش دهد. این مد ها شامل Illumation,Sistem,Mixterax,Sistem,Functain,Audio می شوند. برای بهترین تنظیمات اکولایزر برای اهنگ، باید وارد بخش آدیو شوید.

حالت های مختلف تنظیمات اکولایزر پخش پایونیر

بعد از ورود به قسمت Audio  چند حالت نمایش داده میشود. حالت Fader  صدا را جلو و عقب میکند و تا 15 عدد قابل جلو و عقب شدن را دارد. Balance مثل fader است با این تفاوت که صدا به چپ و راست تنظیم میشود. برای اینکه صدا از همه طرف پخش شود باید روی صفر یا center که همان مرکز می باشد، قرار بگیرد.

حالت های مختلف تنظیم اکولایزر ضبط
بخش setting EQ

قسمت بعدی  setting EQ میباشد که دارای چند مد پیش فرض است. دو قسمت costume1,costume2 هم وجود دارد که بصورت دستی میتوان تنظیم اکولایزر پایونیر را انجام داد. یکی از کاستوم ها را باز میکنیم. در این قسمت پنج خط اکولایزری داریم،  80هرتز، 250هرتز، 800 هرتز، 2.5 کیلوهرتز، 8 کیلوهرتز. در این پنج بازه دو مورد اول، جزء فرکانسهای پایین( صدای بم) و 8 کیلوهرتز صدای ریز را پشیبانی میکند. بر اساس اصول صداگذاری، 80 و 250 هرتز روی 2 و3 تنظیم میشوند که صدا بم تر به گوش می رسد و در 800 هرتز صدا بالاتر می رود و نزدیک به صدای خواننده می شود بهتر است روی 3 که بهترین حالت است، تنظیم گردد.

برای شنیدن صدای دلخواه از ضبط باید تنظیمات اکولایزر، به صورت دستی انجام شود. در 2.5 کیلوهرتز صدای ریز و صدای خواننده قاطی میشود، برای رفع این مشکل، بهتر است روی 2 یا 3 تنظیم شود. تنظیمات اکولایزر در 8 کیلوهرتز، باعث می شود صدا کاملاً ریز باشد که بیشتر افراد روی 1 یا 2 تنظیم میکنند.

بخش Loud ness

در قسمت Loud Ness، بلندی صدا قابل تنظیم میباشد. افرادی که سیستم پخش صوتی دارند، اصولا تنظیم اکولایزر سیستم ماشین را، روی بالا تنظیم میکنند و افرادی که آمپلی فایر ندارند بهتر است حالت Off باشد یا اگر روشن میکنند روی حالت کم قرار دهند.

قسمت ساب ووفر فقط برای کسانی که ساب نصب کردند کاربرد دارد. فرکانسها در ساب ووفر از 50 هرتز تا 200 هرتز قابل تنظیم میباشد، که بهتر است در بازه 63 تا 80 هرتز قرار گیرد.

قسمت Bass Boost

بخش Bass Boost در انواع ضبط پایونیر برای کسانی که باند در ماشین نصب کردند، کاربرد دارد و تا نمره 6 قابل تنظیم میباشد، که بهترین حالت آن 3 است. قسمت Hpf setting، بیس صدا را میگیرد. افرادی که سیستم دارند بهتر است روی 80 هرتز تا 125 هرتز تنظیم کنند.

بخش SLA

قسمت آخرتنظیم اکولایزر خودرو SLA است، که منبع کلی صدای سورس لول است. در بازه 4+ تا 4- کم و زیاد میشود، که برای داشتن بهترین حالت بهتر است روی 1 یا 2 باشد زیرا قدرت کلی صدا را زیاد میکند. پس برای تنظیمات سیستم اول باید ضبط را تنظیم کنید سپس تنظیمات آمپلی فایر را انجام دهید.

آموزش تنظیم اکولایزر مانیتور ماشین

تنظیم اکولایزر مانیتور ماشین

تنظیمات اکولایزر مانیتور ماشین نیز به مانند اکولایزر ضبط می باشد، با این تفاوت که در پخش های مانیتوری، تنظیم اکولایزر به دلیل نمایش و دسترسی آسان، راحت تر انجام می شود. شما میتوانید با ورود به قسمت پخش صوتی مانیتور خودروی خود، بر روی گزینه EQ بزنید تا وارد بخش اکولایزر شوید. در این بهش طبق دستور العمل های بالا، میتوانید به صورت دلخواه و با توجه به سلیقه خود بهترین تنظیم اکولایزر را برای مانیتور خود داشته باشید.

تنظیم اکولایزر ضبط 207

بهترین تنظیم اکولایزر ۲۰۷، را می توان توسط مانیتور این خودرو انجام داد. پس از پخش موزیک توسط ضبط خودرو، از قسمت مدیا ی مانیتور، وارد بخش EQ شوید. در این بخش چند مد یا حالت مختلف در اختیار شما قرار می گیرد. شما در این بخش میتوانید حجم صدای پخش شده را بالا ببرید و به کمک تنظیمات اکولایزر بیس سیستم خود را افزایش دهید. البته باید به این نکته توجه کرد که تاثیر تغییر تنظیمات اکولایزر بیشتر بر روی باند و اسپیکر های حرفه ای می باشد تا باند های کارخانه ای، اما با این حال تغییر اکولایزر در پخش های فابریک بی تاثیر نبوده و می تواند بر کیفیت صدای خروجی سیستم شما تاثیر بگذارد.

تنظیم اکولایزر مانیتور 207

ما دراین مقاله سعی کردیم تا شما را  با اصول تنظیمات اکولایزر ضبط آشنا سازیم. برای آشنایی بیشتر آموزش تنظیم اکولایزر ضبط پایونیر را برایتان به اختصار توضیح دادیم. متوجه شدیم برای انجام تنظیمات اکولایزر، نباید در حال رانندگی باشیم چون هم کار طولانی بوده و هم خطر تصادف وجود دارد.

برای لذت بردن از موسیقی مورد علاقه تان در خودرو باید همگام سازی صورت گیرد. همگام سازی باعث افزایش کیفیت خوب صدا میگردد. با تنظیمات اکولایزر ضبط، صدا را صاف و روان بشنوید و از شنیدن موسیقی در رانندگی لذت ببرید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و آموزش بیشتر و همچنین خریداری محصولات صوتی و تصویری، نظیر ضبط و مانیتور پایونیربه سایت نمایندگی پایونیر مراجعه نمایید. در صورت خرید محصولات پایونیر، می توانید طبق آموزش های بالا اکولایزر محصول خریداری شده خود را تنظیم نمایید و از شنیدن موزیک های خود نهایت لذت را ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *