عایق صوتی خودرو می ‌تواند به کاهش سطح صدایی که از داخل و خارج خودرو به گوش می ‌رسد کمک کند. برای این کار می ‌توانید از مواد عایق صوتی مخصوصی که در بازار موجود است، استفاده کنید. این مواد عایق صوتی بر روی سطوح داخلی خودرو مانند درب ‌ها، سقف، کف، پنجره ‌ها و دیواره ‌های داخلی نصب می ‌شوند. در طراحی و نصب عایق صوتی برای خودرو، باید به برخی نکات توجه کرد. ابتدا باید مواد عایق صوتی را به درستی انتخاب کرد، سپس باید به درستی نصب شوند تا هوا و آب درون آن ها نفوذ نکند.

در این نوشته تصمیم داریم تا با ارائه توضیحات کاملی در مورد عایق صوتی ماشین به سوال دمپینگ چیست؟ پاسخ دهیم. بنابراین در صورتی که شما هم دوست دارید در حین رانندگی احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید.

دمپینگ خودرو

دمپینگ به ورق هایی که در خودرو  برای صداگیری استفاده می شوند، گفته می شود. استفاده از ورق دمپینگ خودرو یکی از کاربردی ترین انتخاب ها به منظور عایق صوتی خودرو است. زمانی که شما در حال رانندگی هستید شنیدن صداهای خارجی و یا شنیدن صدای قطعات خودرو می تواند سبب کلافگی شود. با توجه به اهمیت این موضوع یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب خودروی با کیفیت، نفوذ حداقل صدای ممکن به داخل کابین خودرو می باشد.

برای کاهش دادن صداهایی که در داخل کابین خودرو شنیده می شود، می توانید از دمپینگ استفاده کنید. به این ترتیب که این ورق ها را در قسمت های مختلف خودرو مانند کف، سقف، صندوق، کاپوت و در نصب کنید. علاوه بر این؛ استفاده از این ورق ها به کاهش تأثیر ارتعاشات در کابین خودرو نیز منجر می شوند. عایق صوتی ماشین سبب می شود تا در حین رانندگی احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشید.

علاوه بر عایق صوتی خودرو از دمپینگ به عنوان عایق حرارت و همچنین عایق رطوبت نیز استفاده می شود. نصب این ورق ها از نفوذ گرمای موتور و اگزوز به داخل کابین خودرو جلوگیری می کند. در زمستان ها هم از نفوذ هوای سرد به داخل خودرو جلوگیری شده و سبب می شود تا داخل کابین زودتر و راحت تر گرم شود.

تاثیر دمپینگ در کیفیت صدای سیستم صوتی

در برخی از خودروها سر و صدای محیط بیرون به راحتی به داخل کابین نفوذ می کند. وقتی شما زمان زیادی را مشغول رانندگی باشید این سر و صداها واقعا خسته کننده و سبب اذیت شما می شوند. همچنین این سر و صداها باعث می شوند تا کیفیت صدای سیستم صوتی خودرو نیز تحت تأثیر قرار بگیرد.

بنابراین استفاده از دمپینگ برای انجام عایق صوتی خودرو سبب افزایش کیفیت صدای سیستم صوتی نیز خواهد شد. جلوگیری از نفوذ صداهای اضافی به داخل کابین خودرو به شما کمک می کند تا صدای واضح تر و با کیفیت تری را از باندهای خودرو بشنوید. به این ترتیب می توانید از شنیدن موسیقی مورد علاقه خود لذت بیشتری ببرید و یا با راحتی بیشتری با تلفن همراه صحبت کنید.

آموزش نصب دمپینگ خودرو

همان طور که توضیح دادیم عایق دمپینگ خودرو را می توانید در قسمت های مختلف خودرو مانند درب ها، کف، پشت داشبورد، سقف، کاپوت، صندوق و غیره نصب کنید.  استفاده از این ورق ها در کف خودرو مانع از نفوذ صدای برخورد لاستیک با خیابان و همچنین صدای باد به داخل کابین خودرو می شود. برای نصب دمپینگ در قسمت کف خودرو باید صندلی ها را برداشته و کف پوش ماشین را خارج کنید و بعد ورق های دمپینگ را کف خودرو و زیر کف پوش بچسبانید. البته نیازی به استفاده از چسب نیست زیرا این ورق ها خودشان چسب دارند. مراکز مختلفی نصب دمپینگ خودرو را انجام می دهند و شما می توانید از خدمات این مراکز برای انجام عایق صوتی خودرو استفاده کنید.

جنس لایه های دمپینگ

معمولا در ساخت دمپینگ از چهار لایه استفاده می شود که جنس این لایه ها از لاستیک بوتیل، آلومینیوم، فوم و چسب است. این ورق ها با توجه به اینکه در کدام قسمت خودرو استفاده می شوند ممکن است یک یا دو لایه از لایه هایی که نام بردیم را نداشته باشند. تعداد لایه ها و جنس آن ها در تعیین قیمت دمپینگ خودرو اثرگذار هستند. همچنین دمپینگ ها انواع مختلفی دارند که کیفیت و قیمت آن ها با هم فرق دارد و شما باید با توجه به کاربرد مورد نظر خود مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین نوع را انتخاب و خریداری کنید. از جمله انواع کاربردی دمپینگ ها می توانیم به دمپینگ نمد ریسایکل یا  نمد خودرویی،فوم شانه تخم مرغی الاستومری و فوم الاستومری اشاره کنیم.

معمولا از نمد خودرویی یا نمد ریسایکل در بسیاری از خودروها خصوصا در قسمت های کف، سقف و درها برای عایق صوتی ماشین استفاده می شود. در ساخت این نمدها از الیاف نخ استفاده می شود و وزن بسیار کمی دارند. دمپینگ فوم الاستومری هم به عنوان عایق صوتی و هم به عنوان عایق حرارت استفاده می شود. یکی از انواع کاربردی دمپینگ فوم الاستومری، نوع شانه تخم مرغی آن است. استفاده از فوم الاستومری و نمد ریسایکل در کنار هم می تواند بیشترین کارایی را به عنوان عایق صوتی خودرو ایجاد کند.

در این نوشته با ارائه توضیحات کاملی در مورد عایق صوتی ماشین به سوال دمپینگ چیست؟ پاسخ داده ایم. طبق توضیحاتی که داده شد انجام عایق صوتی خودرو می تواند به طرز چشم گیری از نفوذ صداهای بیرون و یا صداهای قطعات خودرو به داخل کابین جلوگیری کند. ورق های دمپینگ از چندین لایه با جنس های مختلف تولید شده اند و به عنوان عایق صوتی در قسمت های مختلف خودرو مانند در، سقف، کف، صندوق، کاپوت و غیره استفاده می شود.

از ورق های دمپینگ علاوه بر عایق صوتی به عنوان عایق حرارت و عایق رطوبت نیز استفاده می شود. دمپینگ ها انواع مختلفی دارند که کیفیت، کارایی و قیمت آن ها متفاوت است. شما می توانید از میان انواع مختلف این عایق ها با توجه به نوع و نیاز خودروی خود مناسب ترین نوع را از فروشگاه پایونیر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *