باند ماشین یکی از قطعات ماشین است که کیفیت بالای آن بسیار مهم است. این قطعه گاهی به دلایل مختلفی دچار مشکلاتی می‌شود که به راحتی می‌توان آن را برطرف کرد. با تست باند ماشین می‌توانید مشکل را برسی کرده و آن را رفع کنید تا سیستم صوتی ماشین شما مثل روز اول شود.‌ در این مقاله قصد داریم تست سالم بودن باند ماشین را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید.

چگونه تشخیص دهیم باند ماشین سالم است؟


برای اینکه بتوانید سالم بودن بلندگو ماشین را تشخیص دهید، از دو روش می‌توانید استفاده کنید. این دو روش به شرح ذیل هستند:
تست باند ماشین با مولتی متر: اهم متر یک دستگاهی است که با آن مقاومت الکتریکی قطعات سنجیده شده و با استفاده از آن می‌توان سالم بودن سیم پیج باند را سنجید. روی هر باند میزان اهم آن نوشته شده است و با توجه به فرکانس، کارایی و ساختار صدا خروجی از آن بین ۳ الی ۱۲ اهم است.‌ برای تست باند ماشین با این وسیله‌ دو پراب منفی و مثبت اهم متر را به دو سیم بلندگو وصل کنید‌. اگر مقدار اهم درج شده روی باند با مقداری که اهم نشان می‌دهد، متفاوت باشد؛ یعنی باند خراب است.
تست باند ماشین با باطری: از دیگر راه‌های ساده برای تست باند ماشین استفاده از باطری است. در این روش دو سیم خروجی باند را به دو سر منفی و مثبت باطری نیم قلمی و یا قلمی وصل کنید. در صورت سالم بودن بلندگو صدای خش خش شنیده می‌شود.

نشانه های خرابی باند ماشین


برای اطلاع از خرابی باند ماشین یکسری علائم و نشانه‌ها وجود دارد. با اطلاع از این نشانه‌ها می‌توانید در اسرع وقت جهت برطرف کردن مشکل اقدام کنید.

نشانه های خرابی بلندگو ماشین

بیشتر بخوانید: دلایل خرابی بلندگو ماشین


کم شدن صدای باند


زمانی که صدای باند کم می‌شود، می‌تواند نشانه خرابی آن باشد. پخش و استیکر را هر دو روشن کرده و مقدار صدای آن را روی بیشترین میزان تنظیم کنید. پس از آن یک فایل صوتی را پخش کنید که از صدای آن مطمئن شوید. با این اوصاف اگر باند صدای کمی داشته باشد؛ یعنی خراب شده است. این مورد اولین نکته‌ای است که در صورت خراب شدن باند بهتر است، آن را امتحان کنید؛ زیرا به راحتی و بدون هیچ هزینه‌ای می‌توان این کار را انجام داد. مودهای مختلف دستگاه پخش را امتحان کنید شاید تغییری در آن ایجاد شود. گاهی ممکن است عدم اتصال بین گوشی و سیستم صوتی ماشین سبب کم شدن صدای آن شود. برای برطرف کردن این مشکل دوباره دستگاه خود را با سیستم پخش ماشین جفت کنید تا اگر اتصال قطع شده دوباره برقرار شود؛ همچنین بهتر است در صورت نزدیک بودن اشیاء فلزی به باند آن را دور کنید. برخی مواقع نیز امکان دارد هدفون وصل بوده و صدا از آن پخش شود؛ بنابراین باید هدفون را جدا کنید. در نهایت سیستم صوتی را از برق کشیده و مجددا صدای آن را امتحان نمایید.


خش خش در سیستم صوتی


از دیگر نشانه‌های خرابی باند شنیدن صدای خش خش از آن است. تقریبا هر راننده‌ای با این مشکل روبرو شده است که از سیستم صوتی ماشین صداهای عجیبی شنیده شود. برای حذف این صداها اول باید منشاء آن را پیدا کرده سپس آن را حل کرد.‌ منبع این صدا متعدد است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:


صدای دینام:

برخی مواقع صدای دینام سبب خش خش در سیستم صوتی می‌شود.‌ معمولا وقتی وضعیت نامناسب اتصالات بین اجزای باتری و سیستم صوتی و سیستم شارژ سبب ایجاد این صدا می‌شود. در این حالت هر بار که دو موتور افزایش می‌یابد، صدای دینام نیز بالاتر می‌رود.


پاپ لوازم جانبی:

لوازمی چون چراغ راهنما، ترمز، برف پاک کن و چراغ جلوی ماشین ولتاژ را افزایش داده و به سیستم صوتی می‌رسد. زمانی که لوازم جانبی را با جریان بالا خاموش و روشن کنید این صدا ایجاد می‌شود.


باس نداشتن بلندگوها


در ادامه مبحث تست باند ماشین لازم به ذکر است که از دیگر نشانه‌های خرابی باند ماشین باس نداشتن بلندگوها است. معمولا در زمان نصب یا تعمیر اسپیکرها شاید با مشکل عدم وجود باس مواجه شده باشید. برای آن‌که باس تولید شود، اسپیکرها باید به صورت همزمان هوا را فشار دهند. وقتی یکی از باندها به هوا فشار آورده و یکی دیگر هوا را بکشد، مشکل نداشتن باس ایجاد می‌شود. معمولا وقتی باندها از قطبیت خارج شوند، این مشکل بیشتر رخ می‌دهد. از دیگر عللی که باس ایجاد نمی‌شود، اسپیکرهای فیک هستند که سخت‌تر و سنگین‌تر از نوع اورجینال هستند. درست است که اسپیکرهای فیک کیفیت استریو را بالا می‌برد، اما صدای اسپیکر اورجینالی که روی ضبط ماشین وصل می شود، را نخواهد داشت. برای رفع این مشکل باید درست بودن اتصال سیم‌های بلندگو به آمپر استریو یونیت اصل را بررسی کنید. قسمت مثبت بلندگو باید به قطب مثبت قطعه و قسمت منفی آن باید به قطب منفی وصل شود؛‌ همچنین در این راستا می‌توان یک تقویت کننده خارجی نصب کرده یا واحد هد را ارتقاء داد.


قطع شدن ناگهانی صدای باند


با توجه به مبحث تست باند ماشین لازم به ذکر است که وقتی صدای باند به طور ناگهانی قطع می‌شود، یعنی باند خراب شده است. وقتی سیم بلندگو شل شده یا تقویت کننده زیاد گرم شود، صدا قطع می‌شود. اگر تقویت کننده جریان هوای کافی داشته باشد، می‌تواند مقدار گرما را مدیریت کند. در این حالت سیم‌های بلندگو را بررسی کرده و از اتصال درست آن مطمئن شوید.

تست سلامت باند ماشین

داغ شدن سیستم پخش ماشین


سیم کشی خراب و نادرست باند یا اتصال نادرست سبب داغ شدن باند می‌شود. اگر باند گرمای کمی داشته باشد، طبیعی است؛ اما اگر گرما زیاد از حد تولید شود؛ یعنی سیستم دچار مشکل شده است.‌ استریو به قدری داغ می‌شود که شما نمی‌توانید به آن دست بزنید.‌

در این مطلب تست سالم بودن باند ماشین را مورد بررسی قرار دادیم. باند ماشین در زمانی که خراب باشد، یکسری علائم و نشانه‌ها دارد. با اطلاع از این نشانه‌ها می‌توانید سریع‌تر جهت برطرف کردن آن اقدام کنید. با استفاده از باطری و مولتی‌متر می‌توانید جهت تست باند ماشین اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *