ساب ووفر (Subwoofer) یک نوع بلندگوی فرکانس پایین(Low-Frequency Loudspeaker) است که وظیفه آن تولید صداهایی با ‌فرکانس کم است. صداهای فرکانس پایین (معمولاً زیر ۲۰۰ هرتز) نمی‌توانند توسط بلندگوهای معمولی با کیفیت مناسبی تولید شوند، اما Subwoofer ووفر به دلیل طراحی خاص خود، قادر به تولید این نوع صداها هستند.


ساب ووفر چیست؟

ساب چیست


ساب ووفر ها از دو نوع مختلف با فرکانس بندی متفاوت تولید می‌شوند:
⦁ فرکانس بندی فعال: ساب باکس اکتیو (Active)
⦁ فرکانس بندی غیر فعال: ساب باکس پسیو (Passive)


در فرکانس بندی فعال، Subwoofer دارای یک بخش الکترونیکی مجزا با ورودی صوتی مستقل هستند و در فرکانس بندی غیر فعال، Subwoofer به عنوان بخشی از یک سیستم صوتی یا بلندگویی عمل می‌کند که توسط یک بخش جداگانه فرکانس بندی شده‌ است. ساب ووفرها برای پخش موسیقی، فیلم و یا بازی‌های ویدیویی با صداهای فرکانس پایین استفاده می‌شوند و به دلیل توانایی آن‌ها در تولید صداهای فرکانس پایین، تجربه خوبی را برای شنونده ایجاد می کنند.


کاربرد ساب ووفر خودرو:


ساب ووفرهای خودرو همانند ساب ووفرهای خانگی هستند، اما به دلیل محدودیت فضای موجود در خودرو، به صورت فشرده‌ تر و با توجه به شرایط خودرو طراحی شده‌اند. Subwoofer خودرو به دلیل توانایی آن در تولید صداهای فرکانس پایین و ایجاد تجربه صوتی قدرتمند، برای بهبود کیفیت صوتی سیستم صوتی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.
ساب ووفرهای خودرو معمولاً در قسمت‌هایی از خودرو نصب می‌شوند که فضای کافی برای نصب سایر بلندگوها وجود ندارد به طور مثال در زیر صندلی راننده یا در بخش جلویی و پشتی خودرو نصب می گردند. با توجه به اینکه خودروها در محیط‌هایی با نویز بالا استفاده می‌شوند، ساب ووفرهای خودرو برای بهبود کیفیت صداهای فرکانس پایین به ویژه در محیط‌هایی با نویز بالا طراحی شده‌اند.
با استفاده از Subwoofer خودرو، تجربه گوش دادن به موسیقی و برنامه‌های صوتی در خودرو بسیار بهتر و لذت بخش تر خواهد بود و بهبود کیفیت صوتی سیستم صوتی خودرو را به دنبال خواهد داشت.


تاثیر ساب ووفر در کیفیت سیستم صوتی:


Subwoofer به دلیل توانایی آن در تولید صداهای فرکانس پایین، بهبود کیفیت پخش صوتی را به دنبال دارد. بدون وجود Subwoofer ، صداهایی با فرکانس پایین به خوبی تولید نمی‌شوند و کیفیت پخش صوتی به صورت کلی کاهش می‌یابد. با استفاده از Subwoofer ، صداهایی با فرکانس پایین به خوبی تولید شده و تجربه صوتی خوب و قدرتمندی برای گوش دادن به موسیقی، فیلم و بازی‌های ویدیویی ایجاد می‌شود.
همچنین، Subwoofer در کنار بلندگوهای دیگر سیستم های صوتی، بهبود تعادل صداها را نیز به همراه دارد. در سیستم صوتی با Subwoofer، بلندگوهای دیگر نیز بهترین عملکرد خود را در تولید صداهایی با فرکانس‌های بالاتر به نمایش می‌گذارند، چرا که به دلیل وجود Subwoofer، بلندگوهای دیگر از تلاش برای تولید صداهای پایین فرکانس دست می کشند.

معرفی انواع ساب ووفر

معرفی انواع ساب


Subwoofer ها را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:


۱- ساب ووفر خانگی: این نوع ساب ووفرها برای استفاده در خانه و سیستم‌های های سینمای خانگی طراحی شده‌اند.
۲- ساب ووفر خودرو: این نوع ساب ووفرها برای استفاده در سیستم صوتی خودرو طراحی شده‌اند و به دلیل فضای محدود در خودرو، به صورت فشرده‌تر و با توجه به شرایط خودرو ساخته شده‌اند.
۳- Subwoofer پرتابل: این نوع ساب ووفرها به دلیل قابلیت حمل و نقل آسان و باتری قابل شارژ، برای استفاده در فضاهای باز و محیط‌هایی که به سیستم برق دسترسی ندارند، طراحی شده‌اند.
۴- ساب استودیویی: این نوع ساب ووفرها برای استفاده در استودیوهای صدا و تولید موسیقی طراحی شده‌اند و دارای کیفیت بسیار بالایی هستند.
۵- ساب ووفر تجاری: این نوع ساب ووفرها برای استفاده در سیستم‌های صوتی تجاری مانند سالن‌های کنفرانس، سالن‌های سینما و تئاتر طراحی شده‌اند.
در کل، انتخاب نوع Subwoofer به میزان فضای دسترسی، صدای مورد نظر، کیفیت و هدف استفاده از آن بستگی دارد. قیمت هر کدام از این موارد نیز با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد.


چرا از ساب ووفر استفاده کنیم؟


استفاده از Subwoofer برای گسترش باند پایین فرکانس و بهبود کیفیت صوتی بسیار موثر است. در زیر دلایل استفاده از Subwoofer بیان شده است:

⦁ تقویت صدای پایین فرکانس:
Subwoofer به دلیل طراحی خاص خود، قادر به تولید صداهای پایین فرکانس است. این نوع صداها به دلیل طول موج بلند، برای تولید آن‌ها نیاز به بلندگویی با قطر بزرگ دارند که در بلندگوهای معمولی وجود ندارد.
⦁ بهبود کیفیت صوتی:
Subwoofer به دلیل توانایی آن در تولید صداهای پایین فرکانس، بهبود کیفیت صوتی را به دنبال دارد. با استفاده از Subwoofer، صداهای پایین فرکانس به خوبی تولید شده و تجربه صوتی عالی و قدرتمند تری برای گوش دادن به موسیقی، فیلم و بازی‌های ویدیویی ایجاد می‌شود.

ساب ووفر چه مزایایی دارد

کاربرد انواع ساب ووفر


⦁ بهبود تعادل صداها:
ساب ووفر در کنار بلندگوهای دیگر، بهبود تعادل صداها را نیز به دنبال دارد. در سیستم صوتی با Subwoofer، بلندگوهای دیگر نیز بهترین عملکرد خود را در تولید صداهایی با فرکانس‌های بالاتر به نمایش می‌گذارند، چرا که به دلیل وجود Subwoofer ، بلندگوهای دیگر تلاشی برای تولید صداهای پایین فرکانس انجام نمی دهند.
به طور کلی، استفاده از Subwoofer برای بهبود کیفیت صوتی و تجربه صوتی بهتر و عالی تر در گوش دادن به موسیقی، فیلم و … خوب است.


تفاوت ووفر و ساب ووفر

تفاوت ووفر و ساب ووفر


ووفر و ساب ووفر هر دو از اجزای سیستم صوتی هستند، اما تفاوت‌هایی در عملکرد و وظایف آنان وجود دارد.
ووفر برای تولید صداهایی با فرکانس پایین (حدود 20 تا 200 هرتز) استفاده می‌شود. این نوع صداها معمولاً در موسیقی‌های راک، پاپ، هیپ هاپ و مواردی که نیاز به صدای قدرتمند و پرتابل دارند، استفاده می‌گردند. ووفر در سیستم‌های صوتی خانگی، سینمای خانگی، استودیوهای صوتی و سیستم‌های صوتی تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ساب ووفر هم‌چنین برای تولید صداهایی با فرکانس پایین (حدود 20 تا 120 هرتز) استفاده می‌شود. اما نوع فرکانس‌هایی که Subwoofer تولید می‌کند، بسیار پایین‌تر از ووفر است. Subwoofer برای ایجاد تعادل در صداهای تولید شده توسط بلندگوها و بهبود کیفیت پخش صوتی به کار می‌رود. همچنین، در سیستم‌های سینمای خانگی و تئاترها، Subwoofer برای افزایش اثرات صوتی استفاده می‌گردد.
ووفر و Subwoofer هر دو برای تولید صداهای فرکانس پایین به کار می‌روند، اما به دلیل تفاوت در فرکانس‌های تولید شده و نوع استفاده از آن‌ها، کیفیت صدای تولید شده توسط هر دو متفاوت است.


به طور خلاصه، ووفر و ساب ووفر هر دو برای تولید صداهای پایین فرکانس به کار می‌روند، اما ووفر برای تولید صداهایی با فرکانس بالاتر و Subwoofer برای تولید صداهایی با فرکانس پایین‌تر استفاده می‌شود. همچنین، Subwoofer به دلیل توانایی آن در بهبود تعادل صداها و کیفیت پخش صوتی، در سیستم‌های سینمای خانگی و تئاتر به کار می‌رود.


انواع سایز های ساب ووفر


ساب ووفرها در اندازه‌ها و سایزهای مختلفی در بازار موجود هستند. انتخاب سایز مناسب ساب ووفر باید با توجه به اندازه و نوع اتاق، نوع سیستم صوتی و نوع کاربری سیستم صوتی انجام شود. در زیر به برخی از اندازه‌های معمول ساب ووفرها اشاره می‌کنیم:


۱- ساب ووفر 6.5 اینچ:

این نوع ساب ووفرها برای سیستم‌های صوتی خانگی کوچک و فضای محدود مناسب هستند. این ساب ووفرها دارای قطر ۶٫۵ اینچ و توان خروجی کمتری هستند که برای فضاهای کوچک مناسب می باشند.


۲- ساب 8 اینچ:

این نوع ساب ووفرها برای سیستم‌های صوتی خانگی متوسط و فضای بزرگتر مناسب هستند. این ساب ووفرها دارای قطر ۸ اینچ و توان خروجی بیشتری هستند که برای فضاهای بزرگتر مناسب خواهند بود.

۳- ساب 10 اینچ:

این ساب ووفرها جهت سیستم‌های صوتی خانگی بزرگ و فضای بسیار بزرگ مناسب هستند. این ساب ووفرها دارای قطر ۱۰ اینچ و توان خروجی بیشتری هستند که برای فضاهای بزرگ انتخاب بهتری خواهند بود.


۴- ساب 12 اینچ:

این نوع ساب ووفرها برای سیستم‌های صوتی خانگی بزرگ و فضای بسیار بزرگ مناسب هستند. این ساب ووفرها دارای قطر ۱۲ اینچ و توان خروجی بیشتری هستند. لذا اگر فضای بزرگی دارید، پیشنهاد می شود تا از این مورد بهره ببرید.


به طور کلی، انتخاب سایز مناسب Subwoofer باید با توجه به نوع سیستم صوتی و اندازه و نوع اتاق انجام شود. همچنین، با توجه به نوع کاربری سیستم صوتی، نیاز به یک ساب با توان خروجی خاصی است. سایز اتاق می‌تواند تعیین کننده سایز ساب ووفر باشد. در اتاق‌های کوچک، ساب بزرگ ممکن است باعث ایجاد صدای اضافی و نامتعادل شود. به عنوان مثال، ساب ووفر با قطر ۱۲ اینچ در اتاقی با اندازه کمتر از ۲۰۰ فوت مربع ممکن است بیش از حد قدرتمند باشد. از طرفی، در اتاق‌های بزرگ، ساب ووفر با قطر کوچک ممکن است نتواند صدای کافی را تولید کند. بنابراین، برای انتخاب سایز مناسب ساب ووفر باید به اندازه اتاق دقت کنید. شما می توانید انواع ساب باکس و ساب ووفر اوجینال برند پایونیر را از نمایندگی پایونیر مشاهده، مقایسه و خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *