قطع صدای ضبط ماشین ممکن است به هر دلیلی اتفاق بیوفتد. به جرأت می‌توان گفت که بخش بزرگی از افرادی که با ماشین شخصی خود سفر می‌کنند ترجیح می‌دهند در جاده به آهنگ های مورد علاقه خود گوش دهند. شنیدن موسیقی هنگام رانندگی یک تجربه بسیار جالب ایجاد می‌کند. با این حال، اطمینان از عملکرد بهینه سیستم صوتی برای لذت‌بردن کامل از آهنگ‌ها ضروری است. مردم با مشکلات مختلفی در بلندگوهای ماشین خود مواجه می‌شوند، مانند اعوجاج، گرم شدن بیش از حد پس از استفاده طولانی مدت و غیره. یکی از رایج‌ترین آنها قطع صدای ضبط ماشین است که بیشتر با دلایل اتفاق‌افتادن آن آشنا می‌شویم.


آشنایی با علت قطع شدن صدای ضبط ماشین


حتی در این عصر که همه چیز هوشمند است، پیش می‌آید که ضبط خودرو با مشکلاتی مواجه شود. یکی از رایج ترین مشکلات، قطع صدای انواع ضبط ماشین است که برخی از آنها را باهم بررسی می‌کنیم.

علت قطع شدن صدای ضبط ماشین

فیوز سوخته علت قطع صدای ضبط ماشین


یکی از اولین مشکلاتی که در قطع‌شدن صدای ضبط ماشین باید بررسی شود، فیوز آن است. مانند بسیاری از قطعات، رادیو خودرو با فیوز ساخته‌می‌شود. وظیفه آن محافظت از قطعات الکتریکی در برابر نوسانات برق است تا از سایش زودرس آن جلوگیری شود. برای جلوگیری از قطع صدای ضبط ماشین ابتدا نگاهی به فیوز خودرو بیاندازید. در بیشتر مواقع می‌توانید آن را کنار داشبورد سمت راننده پیدا کنید. برای اینکه این مشکل رفع شود، باید فیوز را تعویض کنید. برای این کار ابتدا خودرو را پارک کنید. ترمز دستی را بکشید تا ماشین در حالت ثابت قرار بگیرد. فیوز کش را با خیال راحت بردارید. اگر نمی‌توانید با دست این کار را انجام دهید، از انبردست و یا موچین سوزنی کمک بگیرید. پس از آن که موفق به برداشت فیوز شدید، علائم آسیب آن را بررسی کنید. اگر میله آن سوخته‌بود این یعنی تعویض باید حتما انجام پذیرد.


سیم ها به درستی وصل نشده‌اند


زمانی که ضبط خودرو، برق دارد ولی صدایی از آن به گوش نمی‌رسد، باید نگاهی به سیم‌های آن بیاندازید. رادیو را از محل خود بیرون بکشید تا بتوانید کابل‌ها را ببینید و به آن دسترسی داشته‌باشید. سیم‌ها را به دقت بررسی کنید تا دچار شل شدگی، خرابی و یا حتی جداشدن از جایش، نشده‌باشد. در صورتی که مشکل از سیم‌ها نمی‌باشد، باید مورد دیگری را بررسی کنید.


اسپیکر معیوب علت قطع صدای ضبط ماشین


اگر در کابل‌ها مشکلی پیدا نکردید، زمان آن است که نگاهی به بلندگوها بیندازید. بعد از مدت‌ها استفاده از بلندگوهای خودرو شاید دیگر توانایی قبلی خود را نداشته‌باشند و به همین دلیل صدایی را تولید نمی‌کنند. هر زمان متوجه شدید که اسپیکرهایتان دچار خرابی شده‌اند، بهترین راه این است که آنها را تعویض کنید. برای تعویض باید به دنبال کسی باشید که به مشخصات فنی رادیو آگاهی داشته‌باشد. گاهی هم لازم به تعویض نیست و تنها با کمی تعمیر، اسپیکرها دوباره نو و قابل استفاده می‌شوند.


مسائل آنتن علت قطع صدای ضبط ماشین


گاهی اوقات، هنگامی که از پخش‌کننده سی دی استفاده می‌کنید، رادیو روشن می‌شود، اما هنگامی که از رادیو AM یا FM استفاده می‌کنید، صدایی تولید نمی‌شود. مواردی نیز پیش می‌آید که صدا وجود دارد اما تمام چیزی که می‌شنوید صداهای ساکن است. وقتی با چنین مسائلی مواجه می‌شوید بهتر است آنتن رادیو را بررسی کنید. در گذشته بیشتر آنتن‌ها فلزی یا پلاستیکی بودند که از سقف بیرون می‌زدند. این روزها، بسیاری از آنها سیم‌هایی هستند که زیر شیشه جلو می‌روند و ظاهری بدون درز ایجاد می‌کنند. اگر آنتن مشکل دارد، آن را با یک آنتن جدید جایگزین کنید. برای اطمینان از طول عمر، به دنبال آنتنی باشید که با استفاده از مواد درجه یک ساخته‌شده باشند.


وجود مشکل در آمپلی فایر


برای به حداکثر رساندن عملکرد رادیو، آمپلی فایرها با افزایش سیگنال‌های ولتاژ پایین، به راحتی این کار را انجام می‌دهند. با تمام اینها، علت شنیده‌نشدن صدای رادیو می‌تواند از آمپرها باشد. برای رفع این مشکل، در ابتدا باید آنها را از تنظیمات حذف کنید تا ببینید که آیا چیزی تغییر می‌کند یا خیر. اگر صدایی شنیدید، مشکل از آمپلی فایر است که باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.


وجود مشکلات در دکمه‌ها و دستگیره‌ها


اگر دیدید که نشانگر رادیو روشن است، احتمالاً در کنترل پنل آن مشکلی وجود دارد. ممکن است دکمه صدا در پایین‌ترین سطح گیر کرده‌باشد و به همین دلیل صدا را افزایش نمی‌دهد. همچنین این امکان وجود دارد که شما بدون آگاهی دکمه قطع صدا را زده یا اینکه تنظیمات را ناآگاهانه تغییر داده‌باشید. با فشاردادن دکمه‌های مختلف، شاید بتوانید تنظیمات را به حالت درست آن برگردانید.


مسائل نرم افزاری علت قطع صدای ضبط ماشین


بسیاری از خودروهای مدرن از نرم افزارهای مختلف برای روشن یا خاموش کردن رادیو استفاده می‌کنند. اگر نرم افزار وسیله نقلیه شما دچار مشکل شود، بلندگوی خودرو از کار می‌افتد. در این زمان بهتر است ببینید که آیا نسخه به روز نرم افزارتان وجود دارد یا خیر.


علت کم و زیاد نشدن صدای ضبط ماشین

علت کم و زیاد شدن صدای ضبط ماشین


عوامل متعددی باعث خرابی رادیو خودرو می‌شوند، بنابراین بهترین کار این است که تشخیص ریشه مشکلات را به متخصصین آن واگذار کنید. با این حال برخی از عوامل هستند که بهتر است با آنها آشنا باشید.


سیم اتصال به زمین علت قطع صدای ضبط ماشین


ارت یکی از رایج ترین صداهایی است که خودرو ایجاد می‌کند. این صدا به دلیل عدم اتصال به زمین ایجاد می‌شود و حتی در حالت روشن نیز صدای ثابتی تولید می‌کند. اگر سیم اتصالی که استفاده می‌کنید به اندازه کافی ضخیم نباشد، صدای ساکن تولید می‌شود.


دریافت برق در رادیو علت قطع صدای ضبط ماشین


رادیوهای خودرو متفاوت هستند و برخی از آنها زمانی که به برق دسترسی نداشته باشند خاموش می‌شوند و می‌توانند در هر زمانی روشن شوند. از سوی دیگر، رادیوهای دیگر پس از برداشتن کلید احتراق خاموش می‌شوند. بنابراین، شنیدن صدای ساکن حتی بدون احتراق خودرو امکان پذیر است. با این حال، این بستگی به نوع رادیو ماشین دارد.


سیم‌های بلندگو علت قطع صدای ضبط ماشین


چندین سیم، رادیو ماشین را به بلندگو متصل می‌کند. اگر هر یک یا همه این سیم ها معیوب یا کیفیت پایینی داشته‌باشند، صداهای خنده‌داری شنیده‌می‌شود. بنابراین بهتر است سیم‌ها را کامل بررسی کنید.


تداخل‌های الکتریکی علت قطع صدای ضبط ماشین


یکی دیگر از دلایل اصلی صدای ساکن در بلندگوهای داخل خودرو، تداخل‌های الکتریکی است. نویزها عمدتاً توسط دستگاه‌هایی مانند تلفن، کابل‌های برق یا پخش کننده MP3 ایجاد می‌شود. هنگامی که هر یک از این ابزارها را وصل می‌کنید، باعث انتقال یا اعوجاج سیگنال‌های الکتریکی می‌شوید. این سیگنال با صدای بلندگو خودروی شما برخورد می‌کند و به همین دلیل است که هنگام رانندگی نویز خواهید شنید. بنابراین، باید بدانید که سیستم صوتی شما می‌تواند تحت تأثیر هر دستگاهی که سیگنال‌های الکتریکی منتشر می‌کند، قرار بگیرد.


اسپیکرهای آسیب دیده علت قطع صدای ضبط ماشین


بلندگوهای معیوب اولین عامل ایجاد نویز ساکن در خودروها هستند. آنها با ایجاد ارتعاشات زیاد صدای اضافی تولید می‌کنند. ممکن است اسپیکر شل، فرسوده و یا چیزی هنگام تولید صدا با آن تماس پیدا کرده‌باشد. هر جزء بلندگو نقش مهمی در تولید صدا دارند. بنابراین، اگر یکی از آنها معیوب باشد، کیفیت صوتی پایین خواهد آمد. به همین دلیل است که باید به شدت از سلامت بلندگوهای خودرو اطمینان حاصل کنید.


قدرت بیش از حد علت قطع صدای ضبط ماشین


همانطور که قدرت در تولید صدا حیاتی است، مقدار زیاد آن مخرب و تداخل ایجاد می‌کند. قدرت الکتریکی در سیستم‌های صوتی توسط بلندگوها یا تقویت کننده‌ها کنترل می‌شود. بنابراین، عاقلانه است هر زمان که برخی اعوجاج در صدای سیستم شنیدید، منبع برق را بررسی کنید.


تقویت کننده قدیمی علت قطع صدای ضبط ماشین


هنگامی که یک قطعه قدیمی می‌شود، هرگز مثل شکل اولیه خود نخواهد بود. تقویت‌کننده‌های قدیمی می‌توانند باعث ایجاد صدای ساکن در بلندگوهای خودرو شوند. آنها به دلیل استفاده بیش از حد از خازن‌ها و ترانزیستورها  تخریب می‌شوند. همچنین ممکن است سوکت‌هایی که ترانزیستورها در آن قرار می‌گیرند، فرسوده و یا شل‌شده باشند. دلیل دیگر این امر می‌تواند پخش موسیقی با بیس بالا باشد که لرزش ایجاد می‌کند.


ضبط ماشین روشن است ولی صدا ندارد


برای پیداکردن منبع مشکل و رفع ان مراحل زیر را دنبال کنید تا به جوابتان برسید.


سیم های اتصال به زمین را چک کنید


تمامی سیم‌های اتصال به زمین که به اجزای سیستم وصل هستند را بررسی کنید. تمام اجزای سیستم صوتی شما دارای سیم زمین است که محکم به فلز لخت روی ماشین متصل می‌باشد. علاوه بر این، سیم زمین باید تا حد امکان کوتاه باشد. نمونه بلند آن می‌تواند نویزهایی را در سیستم صوتی ایجاد کند. اگر سیم زمین را کشیده‌اید، مطمئن شوید که محکم به هم وصل شده‌باشند و ممکن است لازم باشد از یک سیم زمین گیج بزرگتر (ضخیم تر) استفاده کنید.


اگر آمپلی فایر خارجی دارید باید نکاتی را رعایت کنید


بدون استارت‌زدن ماشین، سیستم صوتی خود را روشن کنید. سی دی خالی را درون پخش کننده بگذارید یا اگر یک نوار کاست خالی دارید، آن را وارد کنید. صدا را تا یک سطح معمولی افزایش دهید. اگر صدای خش خش شنیدید، تقویت کننده را کم و صدای گیرنده را زیاد کنید. این دو تنظیم را برای به حداقل‌رساندن صدای خش خش تنظیم کنید.
مطمئن شوید که کابل‌های پچ بین تقویت‌کننده و گیرنده در نزدیکی سیم‌های برق (از جمله سیمی که به تقویت‌کننده برق می‌دهد) کار می‌کنند یاخیر. در صورت خرابی، کابل‌ها را از سیم های دیگر دور کنید. مطمئن شوید که از پچ کابل‌های با کیفیت بالا استفاده می‌کنید.


شنیدن صدای ناله از ضبط خودرو


اگر تنها صدای ناله یا کلیک شنیدید که با سرعت تغییر می‌کند، ممکن است سیستم الکتریکی خودرو مشکل داشته‌باشد. این می‌تواند ناشی از شمع‌ها، سیم های قدیمی، اجزای سیستم جرقه زنی یا مشکل در دینام باشد.


صدا فقط هنگام گوش‌دادن به رادیو شنیده می‌شود


اگر صدا فقط هنگام گوش‌دادن به رادیو شنیده می‌شود، ممکن است آنتن مشکل داشته‌باشد. در آن صورت، سیم آنتن را از گیرنده جدا کنید. اگر نویز از بین نرفت، احتمالاً نیاز به نصب یک سرکوب‌کننده نویز آنتن داشته‌باشید تا بین آنتن و گیرنده وصل شود.


نصب نادرست اتصالات علت قطع صدای ضبط ماشین


اتصالات بین هر جزء در سیستم و بلندگوها را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که همه اتصالات ایمن در جای خود قرار گرفته‌اند.


فرسودگی بلندگوها علت قطع صدای ضبط ماشین


با استفاده از کنترل‌های تعادل و فیدر، هر بلندگو را جداگانه بررسی کنید. اگر فقط یک بلندگو باعث ایجاد نویز می‌شود و صدای آن وزوز یا اعوجاج است، مطمئن شوید که چیزی روی بلندگو فشارداده نشده‌باشد. اگر فقط یک بلندگو مشکل دارد، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید


علت قطع شدن صدای ضبط پایونیر

علت قطع شدن صدای ضبط پایونیر


اگر ضبط پایونیر شما روشن است اما صدایی از بلندگوها نمی‌شنوید، ممکن است به دلیل منبع و اتصالات آن (مانند پتانسیومتر بد، سوئیچ های بد) و غیره باشد.
خرابی منبع دستگاه علت قطع صدای ضبط ماشین
گیرنده به چه منبعی متصل می‌شود؟ آیا پخش کننده بلوری، لپ تاپ، گوشی هوشمند و غیره است؟ آیا دستگاه به درستی کار می‌کند؟ در ابتدا تنظیمات را بررسی کنید تا در صورت افزایش صدا، دستگاهتان به درستی کار کند. برای اینکه متوجه شوید منبع سالم است یا خیر بهتر است آن را خاموش کنید. اگر حتی با ریست‌کردن به جایی نرسیدید بهتر است با یک متخصص ارتباط بگیرید.
مشکل در اتصالات علت قطع صدای ضبط ماشین
سیم‌هایی که از دستگاه منبع به گیرنده و از گیرنده به بلندگوها وصل هستند را بررسی کنید. کابل‌ها را قطع کنید و ببینید که آیا منبع کار می کند یا خیر. زیرا گاهی اوقات خروجی HDMI در گیرنده پایونیر ممکن است از کارافتاده باشد.
خرابی اسپیکر علت قطع صدای ضبط ماشین
گاهی اوقات بلندگوها مقصر واقعی هستند. زیرا نوسان برق ممکن است کلیدهای مدار بلندگوها را از کار بیاندازد و آنها را خاموش کند. حتی سیم‌های بلندگو ممکن است مشکلی داشته‌باشند، بنابراین آنها را بررسی کنید تا به خوبی به اتصالات سیم بلندگو وصل شده‌باشند.
فرسودگی پتانسیومتر علت قطع صدای ضبط ماشین
گیرنده‌های قدیمی پایونیر یک پتانسیومتر (POT) برای تنظیم صدا دارند. این دستگاه‌ها به دلیل زنگ زدگی و خراش ممکن است کثیف شوند و دیگر به درستی کار نکنند. بنابراین بهتر است آن را باز کرده، تمیز یا تعویض کنید. زیرا آنها باعث ایجاد مشکلات کنترل صدا در گیرنده پایونیر می‌شوند.


علت از اول آمدن آهنگ در ضبط ماشین


تلاش برای غلبه بر هر مانعی ابتدا با درک علت آن آغاز می‌شود. به عنوان یک مالک خودرو، باید در مورد دلایلی که باعث  از اول آمدن آهنگ می‌شود، بدانید. تنها در این صورت است که می توانید با موفقیت راه حل‌هایی را ارائه دهید. ابتدا ضبط را از اول ریست و راه اندازی کنید. سپس از سیستم خارج و دوباره وارد آن شوید. اگر کمکی نکرد، از یک متخصص کمک بگیرید تا یک ریست تمیز برای دستگاهتان انجام دهد. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که برنامه سیستمتان به روز است و حافظه نهان هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند.

چه با دوستانتان بیرون یا سر کار بروید، پخش موسیقی روی بلندگوهای ماشین تصمیمی مطلوب برای از بین‌بردن زمان و خاطره سازی است. رانندگی و آهنگ‌ها به خوبی با هم هماهنگی دارند، اما چیزی که آنها را حتی بهتر می‌کند یک استریوی قابل ستایش است. قطع صدای ضبط ماشین هنگام رانندگی چیزی است که هیچ کسی دوست ندارد زیرا مسیر را کلافه کننده می‌کند.

در این مقاله سعی کردیم تا انواع دلایل قطعی صدای ضبط ماشین را بررسی کنیم و شما را با علت قطعی ضبط های پایونیر نیز آشنا نماییم. امیدواریم که مطالب گفته شده بتواند مشکلات احتمالی شما را حل نماید. همچنین، اگر قصد خرید محصولات صوتی-تصویری خودرو را دارید میتوانید با مراجعه به فروشگاه نمایندگی پایونیر بهترین انواع این محصولات را مشاهده و بررسی کنید و به صورت اورجینال تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *